Przez cały rok panować ma nam z namaszczenia Pantone najjaśniejsza para Rose Quartz & Serenity.

Przyznaję, że długo kręciłam nosem na ten wybór. Nie przepadam za pastelami pozbawionymi opieki jakiegokolwiek innego mocniejszego koloru. Dobrze jednak, że zaproponowano dodatkowo osiem innych zestawów osobno na wiosnę-lato i osobno na jesień- zimę oraz dodatkowe palety dla wnętrz.
Róż i błękit kojarzą mi się zdecydowanie zbyt mdławo. Z mufinkami, pudrowymi cukierkami, białymi pieskami w złotych obróżkach i pieluchami rzecz jasna. Różowe dla dziewczynek, błękitne dla chłopczyków. Chmurkowa słodycz waty cukrowej. Moje wyobrażenie o nim wyglądało w najlepszym wypadku mniej więcej tak:

Wzór Pantone 2016 - srebrzysty

Wzór Pantone 2016 – srebrzysty

Jednak po pierwszym otrząśnięciu się z lepkości tego zestawienia zaczęłam szukać czegoś więcej

i okazało się, że Rose Quartz & Serenity wcale nie są taką grzeczną i nudną parą. Na początku wyobraziłam sobie je jako ogień i wodę zamrożone w krysztale czasu. Taka złagodzona wersja dwóch przeciwieństw.

Źródło: http://patternbase.tumblr.com/

Źródło: http://patternbase.tumblr.com/

Wtedy oprócz różów i błękitów zaczęły pojawiać się inne kolory, jednak było nadal pastelowo. Brakowało pazura, tego czegoś za co można byłoby rzeczywiście pokochać te kolory na cały 2016 roku. Jednak błękit nie kojarzył mi się już z niemowlęcymi śpiochami, a róż z malinowym budyniem. Kolory zaczynały migotać jeszcze delikatnie, mgliście i nieśmiało. Wzór w mojej głowie zaczynał wyglądać już inaczej:

Wzór Pantone 2016 - miętowy

Wzór Pantone 2016 – miętowy

Pachniał miętą i świeżością, a Rose Quartz i Serenity mimo, że tylko w akcencie to grały nadal pierwszą partię skrzypiec. Był to dźwięk szlachetny i łagodny. Ale do czasu, bo za chwilę

Para zaczynała być coraz bardziej pikantna

i zaczynała sobie dobierać innych partnerów. Co ciekawe wcale nie rezygnując z siebie nawzajem. Walc początkowo delikatny i zwiewny zaczynał nabierać tempa tanga. Panie proszą panów, panowie proszą panie i od nowa. Czyżby pastele posiadały tyle energii? Same nie, a w towarzystwie robią się bardziej śmiałe.

Żródło: http://thecleanvoid.tumblr.com/post/11155334629/phgregoryswift

Żródło: http://thecleanvoid.tumblr.com/post/11155334629/phgregoryswift

Również w moim wzorze, pastelowe początkowo, Rose Quartz i Serenity pokazują swoje prawdziwe oblicza. Zaczyna się robić coraz ciekawiej.

Wzór Pantone 2016 - z innymi kolorami

Wzór Pantone 2016 – z innymi kolorami

A im bardziej w głąb tym kolory zaczynają dostawać pazura

To, że bywają w mniejszości wcale nie oznacza, że ustępują pola. Zaczynają flirtować z mrocznymi szarościami i burzliwymi czerniami. Same delikatne i łagodne wspaniale kontrastują z cienistą tajemniczością ciemnych kolorów.

Żródło: http://www.oncewed.com/holland-paper-biennial-2010

Żródło: http://www.oncewed.com/holland-paper-biennial-2010

Zmieniłam zdanie na ich temat całkowicie myśląc o nich jak o zmierzchu a potem nocnej burzy.

Wzór Pantone 2016 - szary

Wzór Pantone 2016 – szary

Wzór Pantone 2016 - czekoladowy

Wzór Pantone 2016 – czekoladowy

Polubiłam je naprawdę i odnalazłam w nich jeszcze wiele znaczeń, ale to już historia na następny wpis.

Dla ciekawych: wzór rzeczywiście powstał jako projekt na tkaninę dla firmy Parasol Inne wzory, które stworzyłam zobaczycie wpadając na moją stronę.
Dla spostrzegawczych: tak, zmieniłam obrazki na górze wpisów, będą inne niż do tej pory. Chyba, że bardzo ich nie polubicie.